Öztürkler, mecliste dün ölümlü trafik kazalarıyla ilgili geçen değişiklik yasa tasarısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ölümlü trafik kazalarındaki ceza sınırının 14 yıla çıkarıldığını ifade eden Öztürkler, yol güvenliği hususunda alınacak tedbirler ve aynı zamanda “Motorlu Araçlar ve Yol Trafik” yasasında yapılacak değişikliklerle atılan adımlarla devam edilmesinin gerekli olduğunu ve trafik güvenliğinin bir sistem yaklaşımı içinde değerlendirilmesinin önemini vurguladı.

Trafik sistemini güvenli hale getirmek, sistemin bir bütün olarak ele alınmasını, sistemi oluşturan öğeler, araç, trafik bunların içinde bulunduğu fiziksel, sosyal ve ekonomik çevre– arasındaki etkileşimin anlaşılmasını ve müdahale edilecek yerlerin belirlenmesini gerektirir. Öztürkler, bu sistem yaklaşımı, bireyin davranışına odaklanmaktan başlayıp yol güvenliğinin bir bütün olarak ele alınmasına kadar genişletilmesi gerekmektedir.

Hala Sultan Camii’nde “15 Temmuz Şehitlerini Yad” programı düzenlendi Hala Sultan Camii’nde “15 Temmuz Şehitlerini Yad” programı düzenlendi

Öztürkler, Ülkemizde yaşanan trafik kazalarında polis raporları dikkatli incelendiğinde alkol, sürat, dikkatsiz sürüş gibi kişiye ait kusurlardan kaynaklı kazaların kabul edilecek bir noktada olmadığı vurguladı. Öztürkler, Güvenli sürüş, güvenli yaşam sloganına haiz olmak ve aynı zamanda çağa uygun yasaların yanında yol güvenliğini sağlayıcı tedbirlerin bir sistem yaklaşımı içinde değerlendirmesin önemine dikkat çekti. Trafik sıkıntısı birilerinin bir şeyler yapmasıyla değil, herkesin üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmesiyle sonuç verir, dedi.

Editör: TE Bilisim