banner2

Papağan Beslemenin Püf Noktaları

Bebek Papağan Bakımı

 

Papağanlar 1 yaşına kadar çok zayıf bir bünyeye sahip olurlar. Çok daha çabuk hastalanırlar, çok daha çabuk vücutları mikrop kapar, vücutlarında bakteri çok daha çabuk ürer, toza, kire, soğuğa karşı çok daha fazla dayanıksızdır. Dolayısıyla hasta olma riskleri çok daha fazladır. Bu nedenle ortam temizliğine, mama temizliğine çok dikkat edilmelidir.

Papağana dokunmadan önce "eller mutlaka yıkanmalı", papağanın bulunduğu ortam "elma sirkesiyle" dezenfekte edilmelidir. Kesinlikle başka bir dezenfektan kullanılmaz. Bebek bünyesi kimyasallara karşı çok hassastır.

Bebek papağan sigara içilmiş ortamda asla tutmayınız.

Bebek, elektirikli cihazların yakınında tutmayınız. Elektirikli cihazlar canlıların enerjisini çeker ve bağışıklık sistemine hasar verir.Papağanın bulunduğu odada aşırı gürültü olmamalıdır.

 Bebek papağanınız "asla" sıkılmamalıdır. Uzun süre "asla" yalnız bırakılmamalıdır. Evde mutlaka onu kontrol edecek, gerekirse acil bakım, yardım yapabilecek, onu ziyaret edip onunla konuşacak birileri bulunmalıdır.

 Bebek papağanınızın bünyesi zayıf olduğu için onu soğukta, rüzgarda tutmaktan "kesinlikle" kaçınmalısınız. Bebek papağanlar "her zaman" sıcak tutulmalıdır. Evinizin sıcaklığı hiçbir zaman 22-23 derecenin altına düşmemelidir.

 Bebek bakımı, kuşunuzun tüylerini tamamen çıkarana kadar geçerlidir! Büyüdü artık ya yeter demeniz bir şey ifade etmiyor. Ne zaman bebeğiniz bütün tüylerini çıkarır, ayakta durduğunda dengesini kolay sağlayabilir, bakışlarında kendine güvenen bir ifade oluşmaya başlar, ancak o zaman bebek bakımından çıkar, normal bir kafese geçiş yapar, bakım kutusu ortadan kalkar, asılıp sallanabileceği oyun bahçelerine geçiş yapmaya başlar. 

Her papağan türünde bunun zamanı farklıdır. Küçükler 3-4 haftalık olduklarında bu duruma gelebilir, büyükler 6-7 aylık olduklarında.. Bakacağınız en önemli şey, ayakta dururken ki dengeleri, neredeyse bütün tüylerin çıkmış olması ve kendine güvenen bakışlar. Bu üçünü gördüğünüzde artık kuşunuz kovuğundan çıkabilir. 

Gufi Pet Shop’tan Papağan sevenlere öneriler;

Papağanları sadece çekirdek ile beslemek doğru olmaz.Tam bir beslenme uygulanmazsa normal gelişmesini gösteremez. Gösterişsiz bir papağanın nedeni yanlış ve tek yönlü beslenmedir.

Doğal ortamlarında meyve, ağaç kabuğu, yeşillik, bitki tohumları, fındıkgiller, çiçek özleri, soğanlı ve yumrulu kökler, böcekler ve solucanlarla beslenirler.

Evcil bir kuş sahibi ne verirse onu yemek zorunda kalır.Gerekli vitaminleri alabilmeleri için ara sıra çekirdeğin dışında; Kabuklu Kabuksuz Fındık, Ceviz, Fıstık, Badem, Mısır, Antep Fıstığı, Yulaf, Buğday, Keten tohumu verilebilir.Meyvelerden; Elma, Armut, Üzüm, Ayva, Muz, Çilek, Kiraz, Vişne, Mandalina, Tatlı Portakal verebilirsiniz. Vereceğiniz meyveler insanların yediği gibi yıkanmalı kurulanmalı veya suları süzülmelidir. 

Tüm yiyecekler oda sıcaklığında olmalıdır.

Her papağan bu yiyecekleri aynı ölçüde sevmeye bilir. Papağanınıza seçme hakkı tanıyınız ve sevdiği yiyecekleri veriniz. Meyve, sebze, bitkiler çabuk bozulurlar. Bu yiyeceklerin artıklarını bozulmaya başlamadan önce kafesten uzaklaştırın. 

Yiyecekler çok zahmet veriyor ve etrafı kirletiyor diye, sürekli aynı yemle beslemeyin. Bir papağan da, yalnızca biyolojik ihtiyaçlarından dolayı yemek yemez. Zevk için ve sevdiği için de yem yerler. 

YORUM EKLE

banner12

banner1