banner2

Delta'nın bir gizemi daha çözüldü: Bilim insanları modelledi

banner35

banner44
Delta'nın bir gizemi daha çözüldü: Bilim insanları modelledi

Tüm dünyanın iki senedir mücadele ettiği Covid-19 pandemisi 5 milyonun üzerinde kişinin ölümüne neden oldu. Koronavirüsün sıklıkla mutasyona uğraması da virüsle mücadeleyi zorlaştırdı. Son varyantlardan, Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı ise yıkıcı ölümlere neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü'nün 'baskın varyant' olarak değerlendirdiği Delta'nın diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğu öğrenilmişti fakat hala bilinmeyen birçok gizemi vardı ki bir sırrı daha ortaya çıktı.

California Üniversitesi Profesörü Rommie Amaro, Delta varyantını damlacık (aerosol) formatında modellemeyi başardıklarını duyurdu. Amaro'nun laboratuvarı, CAICE Direktörü Kim Prather'ın deniz spreyi üzerindeki çalışmasını kullanarak aerosollerin nasıl göründüğüne dair bilgisayar modelleri geliştirmeye başladı.

banner37
BULAŞICILIĞININ GİZEMİ DE ORTAYA ÇIKABİLİR

Simülasyonlar, Amaro ve ekibinin karmaşık aerosol modellerini oluşturmak, simüle etmek ve analiz etmelerine imkan tanıdı. Amaro, çalışmaları sayesinde virüsün nasıl hareket ettiğini, havadayken nasıl bulaşıcı kalabildiğini görebilmenin mümkün hale geldiğini vurguladı.

Amaro, bu modelleri simüle etmek için Summit süper bilgisayarlarını kullanarak Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından 52 kişilik bir ekiple çalıştı. Söz konusu çalışma her yıl Association for Computing Machinery tarafından verilen Gordon Bell Ödülü için finale kaldı.

Amaro, SARS-CoV-2 virüsünü ve virüsün Başak proteinini modelleme çalışmaları nedeniyle geçen yıl ödülü kazanan ekibe liderlik etmişti.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1