banner2

Mu varyantının ardından Japonya'da Eta varyantı!

banner35

banner44
Mu varyantının ardından Japonya'da Eta varyantı!
banner45
banner46
banner47

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen Covid-19 virüsü sürekli mutasyona uğrarken koronavirüsle mücadelede işleri daha zorlaştırıyor. Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı neredeyse tüm ülkede yıkıcı ölümlere neden olurken Mu varyantı endişesi sarmıştı. Son olarak ise Mu varyantının ardından Eta varyantı patlak verdi.

Japonya Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk kez Covid-19'un Eta mutasyonunun görüldüğünü açıkladı. Japonya'da Eta varyantına yakalanan kişi sayısının ise 18 olduğunu duyurdu.

Aralık 2020 ile geçtiğimiz 3 Eylül arasında ülkeye gelen ve karantina merkezlerinde pozitif çıkan hastalardan alınan örnekleri inceleyen Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü'nün Eta mutasyonlarını tespit ettiği belirtildi. Farklı virüs mutasyonlarını belirlemek üzere vakalar üzerindeki genetik analizlere devam edileceği kaydedildi.

banner37
İLGİ VARYANTI VE İNGİLTERE'DE ORTAYA ÇIKTI

Şimdiye dek görülen Covid-19 varyantlarını VOC (endişe varyantları) ve VOI (ilgi varyantları) olarak sınıflandıran Dünya Sağlık Örgütü, daha önce Alfa, Beta, Gamma ve Delta mutasyonlarını "endişe mutasyonları" sınıfına dahil etmişti. Güney Amerika'da yayılan Lambda mutasyonu, Güney Amerika ve Avrupa'dan bildirilen Mu mutasyonu ve ilk olarak Hindistan'da tanımlanan Kappa mutasyonu ise takip edilmesi gereken "ilgi mutasyonları" arasında yer almıştı.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında İngiltere'de ortaya çıkan Eta mutasyonu da Mart ayında DSÖ tarafından "ilgi mutasyonları" listesine eklenmişti.

Başta ABD ve Avrupa olmak üzere 70'ten fazla ülkede görülen söz konusu mutasyonların aşılara karşı dirençli olabileceğinden endişe ediliyor.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1