banner2

Sinovac'tan delta varyantı ve aşıda 3. doz açıklaması

banner35

banner44
Sinovac'tan delta varyantı ve aşıda 3. doz açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yeni tip koronavirüsün baskın türü olarak nitelenen "delta varyantı", birçok ülkede görülmeye devam ederken, uygulanan aşıların varyant ile mücadeledeki etkinliğine dair araştırmalar hız kazanıyor.

Çin tarafından üretilen aşılar başta Türkiye, Brezilya ve Endonezya olmak üzere birçok ülkede kullanılırken, aşıların uygulandığı ülkelerde delta varyantına karşı etkinliğine dair soru işaretleri devam ediyor.

Bilim insanları ve Sinovac şirketi, konuyla ilgili son dakika açıklamalar yaptı.

"ÇİN AŞILARI DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİLİ"

banner37
Çinli yetkililer aşılarıyla ilgili delta varyantı üzerindeki etkinlikleri hakkında ayrıntılı bilgi vermezken, Çin'in Kovid-19 ile mücadelesinde önemli bir rol oynayan epidemiyolog Zhong Nanshan, gazetecilere verdiği demeçte aşılarının delta varyantına karşı etkili olduğunu açıkladı.

Nanshani, Guangzhou kentindeki enfeksiyonların analizine dayanan araştırmanın ön sonuçlarında, "Araştırmacılar, Çin aşılarının delta varyantının neden olduğu semptomatik ve ciddi vaka riskini azaltmada etkili olduğunu buldular" diye konuştu.

SİNOVAC'TAN DELTA VARYANTI VE ÜÇÜNCÜ DOZ AÇIKLAMASI

Türkiye'de de kullanılan Çin aşısı Sinovac'ın sözcüsü Liu Pei Cheng ise, yaptığı açıklamada, aşılananlardan alınan kan örneklerine dayanan ön sonuçlarda, aşılarının delta varyantını nötrleştirici etkide üç kat azalma gösterdiğini belirtti.

Pei Cheng, iki doz aşının ardından bir güçlendirici doz uygulamasının, delta varyantına karşı daha güçlü ve daha dayanıklı antikor reaksiyonunu hızla ortaya çıkarabileceğini söyledi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1