banner2

Soluk cildin nedenleri nelerdir?

Dr. Ata Nejat Ertek, bazı rahatsızlıkların cildimizden sinyal verdiklerini belirtti.

Soluk cildin nedenleri nelerdir?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, bazı rahatsızlıkların cildimizden sinyal verdiklerini belirterek, ciltten gelen sinyallere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Ata Nejat Ertek, cildin aşırı kuruluk nedeniyle pul pul dökülüyorsa A vitamini eksikliği söz konusu olabileceğini belirterek, “Çünkü A vitaminin yetersiz alınması ciltte kuruluğa neden olur.Bu nedenle A vitamini içeren besinler, çinko, E vitamini ve Omega-3 yağ asidi takviyesi cildinizi nemlendirecektir. Sigara kullanımından da uzak durmalısınız.Kışın günde en az 2 litre su tüketmelisiniz” dedi.

SOLUK CİLT

Demir eksikliği ve kansızlığın cildin soluk görünmesinin nedenlerinden bazıları olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, daha sonra şunları kaydetti: “Bu nedenle bu rahatsızlıklara karşı tedbirinizi almanızda fayda var.Dengeli bir şekilde betakaroten içeren portakal, karpuz, domates gibi yiyecekleri tüketmeniz cildinizin daha sağlıklı, canlı ve renkli görünmesine yardımcı olur.

DUDAKLARDA YARA VE UÇUKLAR

Dudaklarınızda yara ve uçuklar varsa muhtemelen ya bağışıklık sisteminiz zayıf ya da B vitamini eksikliğiniz söz konusudur. Sağlıksız beslenme, demir eksikliği ve D vitamini eksikliği bağışıklığın azalmasına sebebiyet verebilir.Uçuk esas stres ve psikolojik bozukluk nedeniyle de oluşabilir. Sonuçta stres, üzüntü, endişe, korku immun sistemini bozup, olumsuzlukları cildimize yansıtıyor. Bu nedenle stresten uzak olmanızda fayda var.

KIRILAN TIRNAKLAR 

Çeşitli hastalıklar nedeniyle tırnak kırılmaları söz konusu olacağı gibi minerallerin azlığı durumunda da tırnaklarda soyulma, kırılma gibi problemler gözlemlenebilir.Vücut  sağlıklı tırnaklar için kalsiyum, magnezyum, D vitamini ve çinkoya gereksinim duyar. Koyu yeşil yapraklı sebzelerde, süt ürünlerinde, kuruyemişlerde bulunur. Güzel, göz alıcı tırnaklar için güneş ışığı ve zeytinyağı tüketimi de önemlidir.”

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1