banner2

Şimdi turizm daha çok güvene dayalı

Tüm dünyada yaşanmış ve yaşanmakta olan Covid -19 sonrasında 2021 ve sonrasındaki yıllarda insanların seyahat ve konaklama ihtiyaçları doğal olarak devam edeceğini düşünüyoruz.. Her krizde olduğu gibi Pandemi süreci de birçok değişim ve başlangıcı beraberinde getirdi vede yeni dönemde getirmeye devam edecek görülüyor.

2021 yılında Dünya Turizm'inde başarılı olmak isteyen ülkelerin özellikle başta Hijyen olmak üzere, sosyal mesafe, eğitim, sağlıklı besin vede kontrollü ulaşımı ön planda tutarak misafirlere GÜVENLİKLİ SEYAHAT olgusunu ve duygusunu vermeleri gerekiyor. Yeni dönemde Turizm'de Dijitalleşme çok daha fazla ön plana çıkacak olup ulaşım, konaklama hemde restoran alanında çok sık kullanılır bir duruma gelecektir.

Turizm Sektöründe faaliyet gösteren değişik dallardaki kurum ve kuruluşların bu süreci doğru analiz ederek ortaya çıkan vede çıkacak ihtiyaçlar doğrultusunda bir yol haritası çıkarmaları büyük önem taşıyor. Global anlamda son yıllarda yükselmekte olan münferit ve küçük gruplar halindeki seyahat trendinin Pandemi krizi sonrasında daha fazla artacağını öngörüyoruz. Özellikle deneyim içerikli münferit tur paketlerinin öncelikle yurt içi, daha sonra da yurt dışı turlarda ön plana çıkması beklenmektedir.

Pandemi ile birlikte birçok sektörde olduğu gibi Turizm sektöründe de tüketicinin satın alma davranışlarında bazı değişikliler olduğu görülüyor ve biliniyor. Bunun en somut örneği olarak ulaşım ve konaklama ihtiyaçlarında online rezervasyon yapma oranının hız kazandığı görülmektedir. Pandemi sonrasında misafirlerin davranışlarına bakıldığında konaklama tesislerindeki yeme-içme alışkanlıklarında temasın daha düşük olduğu, kendilerini izole ettikleri odalarında daha fazla zaman geçirdikleri gözlemlenmektedir. Bu alışkanlıkların 2021 yılı ve sonrasında uzun bir süre devam edeceğini, özellikle hijyene bağlı uygulamaların lüks ürün kavramının dışına çıkarak, konaklama işletmeleri için zorunluluk olacağını öngörüyoruz. En önemlisi misafirin operasyon şeklini bu doğrultuda değiştiren otelleri daha fazla talep edeceği ve tekrar satın alma kararını bu yönde vereceğini düşünüyoruz.

Günlük yaşam ve ticari hayat, gelişen teknolojiye bağlı olarak küresel bir düzlemde coğrafi sınırlar olmadan ilerlemektedir.

Birçok ürün ekonomik değer döngüsü tamamlanmadan yeni ve daha gelişmiş teknolojik bir ürün olarak hayatımızda yer almaktadır. Teknolojinin hızla geliştiği bir dünyada, hizmet sektörünün standart misafir memnuniyeti anlayışıyla

sürekliliğini sağlaması tüketici tarafından önümüzdeki dönemde kabul edilen bir yaklaşım olarak görülmeyecektir.

Özetle 2021 yılında Turizm dürüst ve şeffaf, güçlü ve güven veren markaların öne çıkacağı ve yeni normale kendini adapte eden şirketlerin başarılı olacağı bir yıl olacaktır. Turizm sektörü için kaliteli hizmet, hijyen ve güvenlik tedbirleri ile dijitalleşen iş modelleri yeni yılın önemli gündem konuları arasında yer alacaktır. Sağlık içinde kalınız......

YORUM EKLE

banner12

banner1