banner2
banner34

ABD, Almanya ve Fransa'dan Türkiye için terör saldırısı uyarısı

ABD, Almanya ve Fransa'dan Türkiye için terör saldırısı uyarısı
banner45

Aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi Lideri Rasmus Paludan'ın Kur'an-ı Kerim yakma eylemlerinin yankıları sürerken ABD, Almanya, Fransa, Türkiye'de bulunan vatandaşlarına uyarılarda bulundu. Alçak eylem nedeniyle Türkiye'de terör saldırısı riskinin arttığı bu nedenle kalabalık yerlerden uzak durulması gerektiği belirtildi. 

ALMANYA: TÜRKİYE'DE TERÖR RİSKİ ARTTI!

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kısa bir süre önce İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılması Türkiye'de terör saldırıları riski artırmıştır. Bu nedenle özellikle yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır" ifadelerine yer verildi.

ABD: MİSİLLEME SALDIRILARINA KARŞI DİKKAT!

ABD'nin Büyükelçiliği ise açıklamasında şunları söyledi:

"Avrupa'da son zamanlarda yaşanan Kuran yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye'deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak, çok az uyarıda bulunarak veya önceden hiç uyarı vermeden saldırabilirler.''

banner37
''Batılıların uğrak yeri olan yerlerde tetikte olun. Kalabalıktan kaçının. Düşük bir profil tutun. Çevrenizden haberdar olun. Güncellemeler için yerel medyayı izleyin. ABD vatandaşlarına yönelik en son Uyarılar ve Mesajlar için Büyükelçilik sitesini takip edin."

FRANSA: İBADET YERLERİ DAHİL AZAMİ DİKKAT!

Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği'nden Türkiye'deki vatandaşlarına dönük yollanan e-postada ise şu ifadeler kullanıldı: "ABD Konsolosluğu'nun 27 Ocak 2023'te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye'de terör saldırısı riski arttığından Türkiye'de ikamet eden ya da Türkiye'den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere özellikle yabancı uyruklular tarafından ziyaret edildiği bilinen buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır."

NE OLMUŞTU?

İsveç'in başkenti Stockholm'de 21 Ocak'ta Rasmus Paludan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmış, kalabalık polis korumasında gerçekleştirilen eylem sırasında Paludan'ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti.

Paludan, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da, Danimarka'da bir caminin yanı sıra Türk ve Rus büyükelçiliklerinin önünde Kur'an-ı Kerim yakacağını duyurmuş ve Danimarka makamları kendisine izin vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1