banner2

Koroanvirüs salgınında işe yaradı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl yaptığı çağrıyla tekrar üretimine hız verilen kenevir, koronavirüs salgınında maske üretimine yaradı. Rize’nin İyidere ilçesinde Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından kenevirden imal edilen Rize bezi ile yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmak için maske üretildi.

Koroanvirüs salgınında işe yaradı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla tekrar üretimine hız verilen bir çok alanda kullanılan Kenevir'den maske üretildi. Rize’de kenevirden yapılma Rize bezleri koronavirüs ile mücadelede kullanılmaya başlandı.

İyidere ilçesinde Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından üretilen ve anti bakteriyel bir ürün olan Rize bezinden yapılan maskeler halka dağıtıldı.

‘ANTİBAKTERİYEL BİR BEZ OLDUĞU İÇİN BÖYLE BİR İŞE GİRİŞTİK’

Karaborsaya düşen maskelerin vatandaşla ücretsiz olarak buluşturulmasını hedeflediklerini dile getiren İyidere Belediye Başkanı Saffet Mete, şunları söyledi:

“Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs vakasından sonra ülkemizin ve devletimizin aldığı önlemler ortada. Yaklaşık 2 haftadır yoğun bir şekilde mücadele devam ediyor. Bu mücadelenin içerisinde almamız gereken önlemleri de devletimizin bildirgesi çerçevesinde kaymakamlığımız ile birlikte ortak bildirgeler ile almaya çalışıyoruz. 'Ne yapabiliriz?' diye düşündük ve en büyük olayın işportacıların eline düşen maske olayı vardı. Maske olayı aklımıza geldi. Rize beziyle bu işi aşabilir miyiz diye baktık. Anti bakteriyel bir bez olduğu için de böyle bir işe giriştik."

Başkan Mete ve beraberindekiler daha sonra kursiyerler tarafından evlerde Rize bezinden dikilen maskeleri sokakta bulunan vatandaşlara ve esnafa dağıttı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1