banner2
banner34

MİT'ten sınır ötesi nokta operasyon

MİT'ten sınır ötesi nokta operasyon
banner45
banner47

TC. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) sözde Suriye Genel Sorumlusu "Ahmet Şoreş" kod adlı Zeki Gürbüz’ü, Suriye'nin Haseke şehrinin kuzeyinde düzenlendiği operasyonla etkisiz hale getirdi.

Nisan 2022'de Bursa'nın Mudanya ilçesinde infaz koruma memurlarını taşıyan servis aracına yönelik gerçekleştirilen saldırı ve 16 Ağustos 2022’de sınır hattında askerlere yönelik gerçekleştirilen roketli saldırıların azmettiricisi ve planlayıcısı konumunda bulunan Gürbüz, MİT tarafından etkisiz hale getirilecekler listesinin ön sıralarında yer almaktaydı.

TÜRKİYE'YE İADE EDİLMEDİ, SERBEST BIRAKILDI

banner37
MLKP’nin silahlı aparatı FESK sorumlusu olarak uzun yıllar faaliyet gösterdikten sonra 2008 yılında örgütün Türkiye sorumlusu olarak görevlendirilen Gürbüz, İtalya’ya gitmek üzere 2012 yılında Türkiye’den illegal yollarla çıkış yaptıktan sonra 2013 Şubat ayında Yunanistan’da tutuklandı. Ancak Yunanistan, Türkiye'nin iade talebine karşın  Gürbüz'ü iade etmeyerek 2013 Nisan’da denetimli serbestlikle salıverdi.

YENİDEN SURİYE'YE GEÇEREK SÖZDE SORUMLULARDAN OLDU

Zeki Gürbüz 2013’te Yunanistan’dan Irak’a, ardından Suriye’ye geçerek tekrar MLKP’de yönetici olarak faaliyet yürüttü. Zeki Gürbüz, MLKP Askeri Kanat sorumlusu olduğu sırada, Suriye eski sorumlusu "Baran Serhat" kod Bayram Namaz’ın Mart 2019’da etkisiz hale getirilmesinin ardından örgütün Suriye sorumlusu olarak görevlendirildi. Gürbüz, 2020’den itibaren kurulan MLKP Suriye Yürütme Komitesi Sekreteri ve Askeri Alan Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü.

Ayrıca, örgütün para/finans kaynaklarını da yöneten Gürbüz, tüm alanlara para transferi gerçekleştirmekteydi.

BURSA'DAKİ SALDIRI

Bursa'da 20 Nisan'da, E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'na giden infaz koruma memurlarını taşıyan otobüsün geçişi sırasında bombalı saldırı düzenlenmiş, infaz koruma memuru Cengiz Yiğit (36) şehit olmuş, 4 kişi yaralanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1