banner2
banner34

T.C. Hazine Bakanı Lütfü Elvan oldu

banner35

T.C. Hazine Bakanı Lütfü Elvan oldu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden affını isteyen ve af talebi kabul edilen Berat Albayrak'ın yerine Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı.

Lütfü Elvan kimdir;

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden affını talep eden Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebini kabul etmesiyle makamından ayrıldı. Albayrak'ın yerine ise, yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan göreve getirildi. Birçok insan Hazine ve Maliye Bakanlığına getirilen Lütfi Elvan'ın kişisel yaşamı, siyasi kariyerini araştırmaya başladı. İşte Lütfi Elvan'ın biyografisinden önemli bölümler...

LÜTFÜ ELVAN KAÇ YILINDA, NEREDE DOĞDU

Lütfi Elvan, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman'ın Ermenek ilçesinde doğdu.

LÜTFÜ ELVAN'IN EĞİTİM HAYATI

İlk ve orta öğrenimini Konya'da tamamlamasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinde eğitimine devam etti.

1983 tarihinde lisans eğitimini tamamlayan Lütfi Elvan, ardından İngiltere'de bulunan Leeds Üniversitesi'nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Lütfi Elvan, ikinci yüksek lisansını ise ABD'de bulunan Delaware Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yaptı.

LÜTFİ ELVAN'IN İŞ HAYATI

Etibank'ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT'de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

LÜTFİ ELVAN'IN SİYASİ KARİYERİ

AK Parti'ye katılarak siyasete atılan Lütfi Elvan ilk defa 2007 Türkiye genel seçimleri'nde AK Parti Karaman milletvekili olarak meclise girdi.

2007 yılında AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlığı görevine başladı.

Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu ve AB Başkanlığına seçildi. 2011 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar meclise girdi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

2014 Türkiye yerel seçimleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na aday gösterilen Binali Yıldırım'ın yerine 25 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na atandı.

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan seçim hükümetinde Reform ve Yatırımlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Elvan, Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükümetinde Kalkınma Bakanlığı görevini üstlendi.

İyi derecede İngilizce bilen Lütfi Elvan, evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1