banner2
banner34

Thodex kurucusu Fatih Özer Arnavutluk'ta yakalandı

Thodex kurucusu Fatih Özer Arnavutluk'ta yakalandı
banner45
banner47

Arnavutluk polisi, kırmızı bültenle aranan Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in Arnavutluk'un Vlora kentinde yakalandığını açıkladı. Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve  kimliğinin biyometrik sonuçlar ile de teyit edildiğini iletti. Emniyet Genel Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığınca Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi işlemlerine başlandı.

THODEX 2021'İN EN BÜYÜK KRİPTO PARA VURGUNU

Blok zincir teknolojisi içerisindeki faaliyetler için veri analizi yapan bir şirket olan Chainalysis, 2021’deki kripto suçları ile ilgili bir raporda yaklaşık 2 milyar dolarlık vurgun yapılan Thodex skandalını dünyanın en büyük kripto para vurgunu olarak kayıtlara geçirmişti.

Kripto para borsası ‘Thodex’ dolandırıcısı Faruk Fatih Özer binlerce kişiyi dolandırarak yurt dışına kaçmıştı. Özer, İstanbul Havalimanı'nda Air Albania'dan aldığı tek yönlü uçak biletiyle saat 21.24'te Arnavutluk'ın başkenti Tiran'a uçtu.

HESAPLARINA BLOKE KONDU

Başlatılan soruşturma sonucunda farklı şehirlerdeki tüm dosyalar, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda birleştirildi. Şirketin para trafiği, sistemin işleyişi ve vurguna giden süreç araştırıldı. Firari Faruk Fatih Özer hakkında INTERPOL kırmızı bülten çıkardı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), şirketin tüm hesaplarına bloke koydu.

40 BİN YIL HAPİSLE YARGILANACAK

banner37
MASAK tarafından hazırlanan rapora göre, vurgunun miktarı 356 milyon lira olarak kayıtlara geçti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 21 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Örgüt kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanan Faruk Fatih Özer için 3 farklı suçtan 40 bin 562 yıla kadar hapis talep edildi.

FARUK FATİH ÖZER KİMDİR?

Resmi kayıtlara göre Faruk Fatih Özer 1993 İstanbul doğumlu, yani 29 yaşında. Özer, kaçmadan önce kendisiyle ilgili internet ortamındaki tüm bilgilerini de sildi. Kendisini tanıyanlara göre, Amerika’da eğitim aldı.

Faruk Fatih Özer 2008 yılında Koineks şirketi ile kripto para borsasında giriş yaptı, 2017 yılında Thodex'i kurdu. Thodex şirketi başta Türkiye olmak üzere Myammar, Azerbaycan ve İngiltere gibi ülkelerde de faaliyet gösteriyordu. Bir dönem e-ticaret sektöründe de aktif olan Faruk Fatih Özer, ardından yazılım teknolojileriyle ilgilenmeye başladı.

Özer, son olarak 2020 yılında Gamebridge mobil oyun platformunu kurmuştu.

Resmi kayıtlara göre Faruk Fatih Özer 1993 İstanbul doğumlu, yani 28 yaşında. Özer, kaçmadan önce kendisiyle ilgili internet ortamındaki tüm bilgilerini de sildi. Kendisini tanıyanlara göre, Amerika'da eğitim aldı.

Faruk Fatih Özer çalışma hayatına 2007 yılında başladı. 2008 yılında Koineks şirketi ile kripto para borsasında giriş yaptı, 2017 yılının eylül ayı ile beraber Thodex'i kurdu ve Koineks'in mevcut kullanıcıları Thodex'e taşındı. Bir dönem e-ticaret sektöründe de aktif olan Faruk Fatih Özer, ardından yazılım teknolojileriyle ilgilenmeye başladı. Thodex şirketi başta Türkiye olmak üzere Myammar, Azerbaycan ve İngiltere gibi ülkelerde de faaliyet gösteriyordu.

Yurt dışına çıkan Özer, adres olarak Ticaret Sicil Gazetesi'ne Darıca'da bir apartman dairesini gösterdi. 2017'de kurulan Thodex'in şirket unvanının izini sürüldüğünde Koineks Teknoloji Anonim Şirketi'ne ulaşılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1