banner2
banner34

Türkiye 3 metre hareket etti

Türkiye 3 metre hareket etti
banner45

Kahramanmaraş'ta yaşanan 7,7 ve 7,6'lık büyük depremler Türkiye'yi derinden sarstı. Artçı depremlerin devam ettiği bölgede çok sayıda vatandaş yıkılan binaların enkazı altında kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 bin 549 kişinin hayatını kaybettiğini, 22 bin 168 kişinin yaralandığını bildirdi. Uzman ekiplerin enkaz altında kalanları kurtarmak için zamana karşı verdiği mücadele hız kesmeden devam ediyor. Deprem sonrası savaştaki Ukrayna’dan ilişkilerin gergin olduğu Yunanistan’a kadar tüm dünyadan Türkiye’ye destek ve yardım teklifleri yağdı.

banner37
İTALYA’DAN DEPREM AÇIKLAMASI 

Dünya, Türkiye için seferber olurken İtalya'dan ise depremin büyüklüğünü gözler önüne seren bir açıklama geldi. İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü Başkanı Profesör Carlo Doglioni, Türkiye'deki depremlere neden olan tektonik plakaların kaymasının ülkenin yaklaşık üç metre hareket etmesine neden olduğunu söyledi.

İtalyan uzman açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Arap plakası dediğimiz şey, Anadolu plakasına göre kuzeydoğu-güneybatı yönünde yaklaşık üç metre hareket etti'

Gazete İtalyan uzmanın açıklamasını 'İtalyan sismolog, Türkiye'nin üç metre ilerlediğini açıkladı' başlığı ile okurlarına duyurdu. Öte yandan depremlerin ardından 145 artçı sarsıntı oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1