banner2

Uzaktan Eğitimin avantajları

Merhaba sevgili okurlar... Sizlere bugün Uzaktan Eğitim hakkında bilgiler paylaşacağım...

Uzaktan Eğitim; zamandan ve mekandan tamamen bağımsız bir şekilde öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğu olmaksızın mevcut var olan bilgisayar teknolojileri vasıtası ile tamamen sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak derslerin işlendiği, katılımcının istediği zaman bunları tekrar izleyebileceği ve görüntüleyebileceği, günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin hızla bilgisayar ortamında geçtiği akılcı, çağdaş, yenilikçi bir eğitim sistemidir.

Neden Uzaktan Eğitim?

Uzaktan Eğitim; Öğrenci merkezlidir.

Uzaktan Eğitim; Fırsat eşitliği sunar.

Uzaktan Eğitim; Fiziksel engelli öğrencilere eğitim olanağı sağlar.

Uzaktan Eğitim; Geniş öğrenci kitlesine eğitim hizmeti sunabilen bir eğitim sistemidir.

Uzaktan Eğitim; Zaman ve mekandan bağımsızdır. Coğrafi ve bölgesel engelleri ortadan kaldırır.

Uzaktan Eğitim; Gelişmiş araçlarla ders işleme imkanı sağlar.

Uzaktan Eğitim; Geleneksel eğitimden yararlanamayan kişiler için vazgeçilmezdir.

Uzaktan Eğitim; Eğitim ve Öğretim ortamına 7/24 erişim olanağı sağlar.

Uzaktan Eğitim; İşte çalışmak zorunda olan kişilerin öğrenimlerine devam edebilmesini sağlar.

Uzaktan Eğitim; Evlilik, askerlik, çocuk sahibi olma gibi nedenler sebebi ile eğitimine ara veren kişilere kaldığı yerden devam etme şansı verir.

Uzaktan Eğitim; Her bir öğrencinin kendi öğrenme hızında öğrenim görmesine imkan sağlar.

Uzaktan Eğitim; Bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde erişme imkanı sağlar.

Uzaktan Eğitim; Yüz yüze eğitimde gereken ulaşım, barınma, konaklama, beslenme gibi ek harcamaları ortadan kaldırır.

Uzaktan Eğitim; Öğretim elemanlarıyla etkileşimli ve dinamik bir öğrenme süreci yaşatır.

Uzaktan Eğitim; Uzaktan Eğitim mekandan bağımsız olması yönüyle öğrencilerin internet erişimi olan her hangi bir yerden istedikleri kalitede eğitim almalarına olanak sağlar.

Uzaktan Eğitim Özellikle Kimler İçin Uygundur?

Uzaktan Eğitim herkes için uygundur ve örgün eğitim sisteminin dezavantajlarının pek çoğunu ortadan kaldırır. Yaşam düzeninizi değiştirmeksizin eğitim görme hakkı verir.

Örgün öğretimde bulunan;

Maliyet (İl dışından gelen öğrenciler için yurt, öğrenci evi vb. harcamalar)

Ulaşım güçlüğü

Farklı bir ülkede ya da şehirde öğretim görme engeli

Bedensel engeller

İş hayatı ya da kurulu bir yaşam düzeninin bozulması

Bu tarz dezavantajlar Uzaktan Eğitim sisteminde ile sorun olmaktan çıkmıştır. Bir yandan iş hayatınıza devam ederken öteki yandan eğitiminizi devam ettirebilirsiniz ya da ülke dışında herhangi bir ülkedeki kampüse gelme gibi ulaşım sıkıntısı yaşamaksızın kendi evinizden eğitim hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Öğrencilerinin Hakları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim programlarında okuyan öğrencilerimiz; öğrenci kimliği edinme, üniversitenin sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerinden ve olanaklarından yararlanma ve Üniversitenin öğrencilerine sağlanan diğer bütün olanaklardan yararlanabilmektedir.

Uzaktan Eğitim Programlarının Diğer Programlar Arasında Eğitim Kalitesi Farkı Var Mı?

Üniversiteler diğer (Örgün ve İkinci Öğretim) programlarında eğitim veren ve kendi alanında uzman akademisyenler Uzaktan Eğitim öğrencilerine eğitim vermektedir. Öğretim elemanlarının derse devamı, derslerin işlenişi ve kalitesi Üniversitelerin Uzaktan Eğitim ve Araştırma Merkezi (UZEM) tarafından kontrol edilmekte ve çeşitli uygulamalar ile ölçülmektedir.

Örgün öğretimde olduğu gibi öğretim elemanları ve öğrenciler arasında canlı dersler yapılmaktadır. Uzaktan Eğitim öğrencilerimiz canlı dersler esnasında öğretim elemanları ile iletişime geçebilir ve sorularını yöneltebilirler. Buna ilaveten öğrencilerimiz çeşitli uygulamalar ile günün herhangi bir saatinde öğretim elemanları ile (özel mesaj vb.) iletişime geçebilirler.

Alacak olduğum diplomamda "Uzaktan Eğitim" ibaresi yer alacak mıdır?

YÖK Genel Kurulu'nun 30.03.2017 tarihli Genel Kurul Kararı uyarınca " uzaktan eğitim programlarında düzenlenecek olan diplomalarda uzaktan eğitim ibaresinin yer alması" zorunlu hale getirilmiştir.

Uzaktan Eğitimde Sınavlar Nasıl Yapılmaktadır?

Ülkemizdeki Üniversitelerde Uzaktan Eğitim programlarında vize ve final sınavlarınız tamamen Enstitü tarafından belirtilen Meslek Yüksekokulu/Fakülte/Enstitü vb yerlerde gözetmenler eşliğinde gerçekleşir. Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) uzaktan eğitim derslerinin sınavları ile ilgili düzenlemesi, not ortalaması ağırlığı %20’si vize sınavıdır. Uzaktan Eğitim dönem sonu final sınavınızın not ortalaması ağırlığı %80’dir

.

YORUM EKLE

banner12

banner1