banner2

İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi

Bilim dünyası, akıllara bilim-kurgu filmlerini getiren bir araştırmayı konuşuyor. Araştırmacılar, insan ve domuz hücresinden embriyo üretmeyi başardı. Etik tartışmaları da beraberinde getiren başarı, tıpta çığır açacak potansiyale sahip. Çünkü canlı dokuda insan organı üretmenin önü açılabilir

İnsan ve domuzdan karma embriyo üretildi

Bilim dergisi Cell'de yayımlanan yeni çalışmada, insan ve domuzlardan alınan kök hücrelerle laboratuvar ortamında karma embriyolar üretildi.

Embriyolar, hem insan hem de hayvan özelliklerini bir arada barındıran ilk canlı olma özelliği taşıyor.

Bu embriyoların yalnızca on binde 1'i, insan hücrelerinden oluşuyor.

Ancak bu oran bile tıpta çığır açacak potansiyele sahip. Çünkü bu sayede çeşitli hayvanların vücudunda, insan organları üretilebilecek. Yanı sıra ilaçların yan etkileri daha iyi anlaşılabilecek.


Peki karma hücreler nasıl üretiliyor?

İnsandan alınan kök hücreler, domuz embriyosuna enjekte ediliyor. Elde edilen karma embriyo daha sonra domuz rahmine yerleştiriliyor.

Yöntemin başarı oranı oldukça düşük. 2 bin 75 embriyodan sadece 186'sı, 28 günlük kritik dönemi atlatarak hayatta kalabiliyor.

İnsanlarda yaklaşık 9 ay olan hamilelik süresinin domuzlarda 4 ay olması, araştırmacıları en çok zorlayan sorun olarak öne çıkıyor. Hücre gelişiminin hızlı olması deneyin başarı oranını düşünüyor.

Bu nedenle araştırmanın ilerleyen safhalarında hamilelik dönemleri insandaki gibi yaklaşık 9 ay olan ineklerin kullanılması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2017, 13:23
banner9
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1