banner2

Sakız Korona'nın yayılmasını önlüyor

banner35

banner44
Sakız Korona'nın yayılmasını önlüyor

Dünyanın iki yıldır durmaksızın mücadele ettiği Covid-19, 5 milyondan insanın yaşamına mal oldu. Bilim dünyası böylesine yıkıcı bir virüsün yayılmasını önlemek için pek çok araştırmaya imza attı. Bu araştırmalardan en ilginci ise ABD’li bilim insanları tarafından yapıldı. Daha çok keyif almak ve stres atmak için çiğnediğimiz sakızın Covid-19’un yayılmasının önüne geçebileceği ortaya çıktı. ABD bilim insanlarına göre geleneksel sakız, Koronavirüs kapmış kişilerin konuşurken, nefes alırken veya öksürürken virüsü yakınındaki kişiye bulaştırmasının önüne geçiyor.

banner37
NEDEN SAKIZ?

Araştırmaya göre sakız, koronavirüs parçacıklarını "yakalayan" ve tükürükteki virüs miktarını sınırlayabilen bir protein içeriyor. Sakız, virüsün hücrelere girmek ve onları enfekte etmek için bir geçit olarak kullandığı hücre yüzeylerinde bulunan ACE2 proteininin kopyalarını içeriyor. Bilim adamları, enfekte olmuş kişilerden tükürük ve sürüntü örnekleri kullanan test tüpü deneylerinde, virüs parçacıklarının kendilerini sakızdaki ACE2 "reseptörlerine" bağladığını açıkladı.

Pennsylvania Üniversitesi'nden araştırma çiğnemenin ACE2 protein moleküllerine zarar vermediğini ekledi. Araştırmacılar, tükürükteki viral yükleri azaltmak için sakız kullanmanın aşıların yararına katkıda bulunabileceğini ve sakızın aşıların henüz mevcut olmadığı ülkelerde özellikle yararlı olacağını söyledi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1