banner2

Şentop, HDP’li Garo Paylan’nın yasa teklifi iade etti

Şentop, HDP’li Garo Paylan’nın yasa teklifi iade etti
banner47

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, HDP’li Garo Paylan’ın yasa teklifini İçtüzük hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle iade etti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, sözde soykırımın tanınması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi vermişti. HDP'li Garo Paylan imzasını taşıyan kanun teklifi, "Ermeni Soykırımı'nın Tanınması, Soykırım Faillerinin İsimlerinin Kamusal Alandan Kaldırılması" adını taşıyordu.

Garo Paylan’ın, söz konusu yasa teklifini Cuma günü mesai saati bitimine yakın verdiği, Meclis Başkanı Şentop’un da, hiç vakit kaybetmeden 23 Nisan özel oturumu sırasında iade yazısını yazdığı öğrenildi.

HDP'Lİ GARO PAYLAN'A 1915 TEPKİSİ

banner37
Söz konusu teklif, Adana'daki iftar programında konuşan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in de gündemindeydi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Bir HDP milletvekili, Garo Paylan adlı bir şahıs, milletimize iftira anlamına gelen sözde soykırımın tanınması için Türkiye Büyük Millet Meclisine teklif vermiş. Bu yalan ve ahlaksız teklifi mahkum ediyoruz ve lanetliyoruz." dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal meyda hesabından bir açıklama yaptı, Paylan'ı kınadı. Akşener, "Büyük Türk Milleti'nin, gurur duyulacak bir tarihi vardır. Bizler burada oldukça, hiçbir kirli ajanda bu gerçeği değiştiremez." dedi.

Kabineden de tepki var. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Twitter mesajında, "Türkiye Büyük Millet Meclisi milletimize,ecdadımıza, devletimize ve tarihimize iftiraları içeren kanun teklifinin görüşüleceği bir yer değildir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2022, 09:08
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1