banner2

Bu hataları sakın yapmayın

Yaz aylarında deniz ve havuz sezonunun açılması ile beraber, KBB Uzmanı Op. Dr. İpçi, kulak bakımının nasıl yapılması gerektiğini anlattı.

Bu hataları sakın yapmayın

Genellikle kulak kiri olarak adlandırılan serumenin dış kulak kanalında yer aldığını belirten Dr. İpçi, "Serumen, kulak kanalını dış etkenlerden koruyan yapışkan bir salgıdır ve kulak kanalından salgılanır. Ancak kulak kanalının dar olması, kulağın bazı yabancı cisimlerle karıştırılması ve kulak bakımının yanlış yapılması nedeniyle içeride birikebilir ve sorun oluşturabilir" dedi.

KULAK BAKIMINDA EN ÖNEMLİ NOKTA

Kulak bakımında en önemli noktanın kulağın girişinin kuru tutulması olduğunu ifade eden Dr. İpçi, pamuklu kulak temizleme çöpleri ve bazı sivri uçlu cisimlerle kulak kanalının içinin kurcalanmaması gerektiğini söyledi. Dr. İpçi, banyolardan sonra temiz bir kağıt mendille kulak kepçesindeki çukurun kurutulmasının evde uygulanabilecek en basit ve sağlıklı yol olduğunu vurguladı.

Kulak kanalı iltihaplarının enfeksiyöz, alerjik veya dermatolojik nedenlerle olabildiğini söyleyen Dr. İpçi, "Ancak en sık neden enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlar içinde de en çok rahatsızlık verenler kulak mantarlarıdır. Özellikle diyabetik hastalarda kulak enfeksiyonları uzun sürer ve komplikasyon oluşma riski yüksektir. Kulak kanalının sürekli ıslak kalması, havalanmaması iltihap sürecini başlatan en önemli etkendir" diye konuştu.

PROFESYONEL YÜZÜCÜLERİN RİSK ALTINDA

Dr. İpçi,  ve havuza yoğun giren ve kulak kanalı sürekli ıslak ve nemli kalan çocukların, kulağını temizlemek için aşırı kurcalayan kişilerin, işitme cihazı kullanan ve kulak kanalı havasız kalan kişilerin ve profesyonel yüzücülerin risk altında olduğunu söyledi.

Kulak kanalı iltihabında, kulak kepçesinin veya kulak deliği önündeki kıkırdağın oynatılması ile artan nın hastalık için tipik belirti olduğunu vurgulayan Dr. İpçi, "Genellikle dokunmakla ve kulak üzerine yatmakla ağrı olur. Bunun dışında kulak kaşıntısı ve kulak akıntısı, duyma azlığı olabilir. Duyma azlığı sıklıkla kulak kanalının ödemi ve tıkanması nedeniyle olur" sözlerine yer verdi.

SU GEÇİRMEYEN TIKAÇLARLA KULAKLARINI KORUMASI GEREKİR

Tedavide öncelikli amacın kulak kanalını kuru tutmak, ağrıyı azaltmak ve enfeksiyonla savaşmak olduğunu anlatan Dr. Kağan İpçi, hasta kulağa iyileşene kadar su kaçırılmaması gerektiğinin önemine dikkati çekti. İpçi, "Tedavi kulak damlaları ile yapılmakla beraber bazen tablet hatta ileri enfeksiyonlarda hastaneye yatırıp enjeksiyonla da takip gerekebilir" dedi.

Dr. İpçi önerilerine şöyle devam etti: "Kulak kanalını mümkün olduğunca kuru tutmak önemli bir adımdır. Özellikle kulak zarına tedavi maksatlı ventilasyon tüpü takılmış hastalar, kulak zarı delik olan hastalar ve zar normal olmasına rağmen sık eksternal otit geçiren hastaların su geçirmeyen tıkaçlarla kulaklarını koruması gerekir. Kulak bakımında pamuklu çöpler tercih edilmemelidir. Kulak yakınmaları olduğunda kulağın içine etkisi bilinmeyen sıvılar veya doktor tavsiyesi dışında damlalar damlatılmamalıdır."

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2016, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1